İlginç bilgiler denildiğinde, pek çok kişinin aklına hayvanlar, bitkiler hatta yemek yapma konusunda hiç duyulmamış bilgilerden bahsedilmesi gelebilir.

Edebiyat Dünyasına Dair İlginç Bilgiler
Edebiyat Dünyasına Dair İlginç Bilgiler
İlginç bilgiler denildiğinde, pek çok kişinin aklına hayvanlar, bitkiler hatta yemek yapma konusunda hiç duyulmamış bilgilerden bahsedilmesi gelebilir. Ancak, edebiyat dünyası ile de ilgili pek çok ilginç bilgi bulunmakta. Ünlü edebiyatçıların ve yazarların, çok sevilen eserlerini nasıl yazdıkları ya da neler yaşadıkları ile ilgili, insanı şaşırtacak pek çok bilgi vardır. İşte bu bilgilerden bazılarını sizler için derledik.

Tuhaf Alışkanlıklar

Edebiyat Dünyasına Dair İlginç Bilgiler
Edebiyat Dünyasına Dair İlginç Bilgiler
Edebiyat dünyası hakkında tuhaf bilgiler vereceksek, tuhaf alışkanlıkları olan yazarlardan başlamak gerekir. Bunlardan ilki, babası da kendisi gibi bir yazar olan Virginia Woolf’tur. İngiliz bir feminist olan Virginia Woolf, romanlarını oturarak yazamayan bir yazardı. 59 yaşında hayata veda etmeden önce yazdığı pek çok romanı ayakta yazmıştı. Bununla birlikte, herkesin severek izlediği eski ama asla modası geçmeyen Yeşilçam filmlerinden Süt Kardeşleri ve Efsuncu Baba’yı yazan, Gulyabani karakterinin yaratıcısı Hüseyin Rahmi Gürpınar, örgü örmeyi o kadar severdi ki, Avrupa’dan modeller getirtirdi. Ayrıca temizlik hastası olan Hüseyin Rahmi Gürpınar, mikrop kapmaktan korktuğu için evde bile eldivenle gezerdi. Herkesin aklına Vadideki Zambak kitabıyla kazınan Balzac ise, günde neredeyse 50 fincan kahve içer, kahve yapan birini bulamadığında ise kahve çekirdeği çiğnerdi.

Trajikomik Durumlar

Edebiyat Dünyasına Dair İlginç Bilgiler
Edebiyat Dünyasına Dair İlginç Bilgiler
Edebiyat dünyasında nam salmış pek çok yazarın başına gelmiş komik bir durum mutlaka vardır. Nazım Hikmet RAN’ın Piraye’ye yazdığı mektupta “Saatimin kordonuna adını kazıdım” demesi ama aslında kordonda “Vera” yazıyor olması gibi, dünyaca tanınmış edebiyat ustalarının da başlarına pek çok trajikomik olay gelmiştir. Aslında bakıldığında oldukça komik fikirler ama örneğin, Jack London’un 5 yaşından beri içmesi nedeniyle başına sürekli kazalar gelmesi, durumun ne kadar komik olduğunu tartışmaya açık hale getirmekte. Bu yüzden pek çok sorun yaşayan yazar, Oakland rıhtımından denize düştüğü bir sefer, kendini San Francisco’da bulmuştur. Victor Hugo ise, sefilleri yazmasına ön ayak olan bir ekmek çalma olayını daha 14 yaşındayken yaşamıştır. Ayrıca, Victor Hugo, kendi evinin bahçe duvarına işerken bir başkası tarafından sertçe uyarılmış ve bunun hayatında aldığı en güzel iltifat olduğunu söylemiştir. John Steinbeck ise, Fareler ve İnsanların ilk orijinal taslağı köpeği tarafından yenildiği için oldukça talihsiz bir durumda kalmıştır. 

Nasıl yani? Dedirtecek Bilgiler

Edebiyat Dünyasına Dair İlginç Bilgiler
Edebiyat Dünyasına Dair İlginç Bilgiler
Edebiyat dünyası ile ilgili enteresan bilgiler kategorisine, Cengiz Aytmatov ile giriş yapalım. Yazar, Cemile romanını kâğıt alerjisine rağmen yazmıştır. Gabriel García Márquez ise, romanı Yüzyıllık yalnızlığın film yapılmasına müsaade etmemiştir. Ersin Tezcan ise, 1997 yılında “E” yayınlarının bastığı E’siz Potkal isimli kitabında hiç “e” harfi kullanmamıştır. Gulliver’in Geziler kitabı, gökbilimcilerin insanlıkla 100 yıl sonra paylaşabildiği bilgiler içermektedir. Jonathan Swift tarafından yazılan kitapta, o dönem henüz kimsnein bilmediği Mars ve uydularının hareketleri hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır. 13 çocuğu olan 48 yıllık evli Tolstoy ise, 82 yaşında, ardında yalnızca bir not bırakarak evi terk etmiştir. Yabancı kitabının yazarı Albert Camus ise, fakir bir aileden geldiği ve ayakkabılarının eskimesini istemediği için futbol oynarken kaleci olmuştur. 

Oldukça İlginç ve Şaşırtıcı Bilgiler

Edebiyat Dünyasına Dair İlginç Bilgiler
Edebiyat Dünyasına Dair İlginç Bilgiler
Harika romanları insanları kendine çeken Stephan King ise, 13 rakamından son derece korkmaktadır. İşte bu, gerçekten şaşırtıcı bilgiler kategorisine girebilir. Sigmund Freud ise, Nazi Almanya’sından, büyük büyük amcası Napolyon’un ta kendisi olan Maria Bonaparte sayesinde nihayet kaçabilmiştir.Orhan Veli ise, hayatını bir çukura düşerek kaybetmiştir. Herkesin yakından tanıdığı Franz Kafka ise, öldükten sonra üne kavuşmuş sıkı bir vejetaryendir.
Paylaş :

hediyegurmesi

Yorum Yazmak İster misin?:

0 İlk Yorumu Sen Yaz